Al treilea retreat Vassormi din 2025 a fost despre încheiere, despre recunoștință și abundență și a avut loc în Munții Buzăului, într-o zonă sălbatică și spectaculoasă. Ziua Recoltei a fost o chemare de a ne opri, a privi ce am semănat în noi și în jur, și a mulțumi pentru tot ce a crescut.
Ce am făcut timp de 3 zile:
Cum a fost
Ne-am cunoscut la o plimbare până la lac, să ne armonizăm între noi, cu locul și cu Lacul!
A doua zi, într-o frumoasă zi de Octombrie, prima mai caldă după multe săptămâni de frig și ploaie, am făcut o plimbare lungă, cu multe opriri:
Vizită la Muzeul Timpul Omului, ghidați de un tezaur uman, Dna Cecilia Petrescu
Vizită pe platoul Meledic
Drumeție la Focul viu 2 din Lopătari
Am savurat câteva specialități locale: supă de legume, pâine de casă cu maia
– bulzul făcut în jar
– Pastrama, păzită foarte serios de prietenii noștri necuvântători
Ne-am bucurat de un foc de tabără
Am fost însoțiți în permanentă de animăluțele libere din zonă




































